HTML

Csámborgó

csámborgásaimról

Friss topikok

2009.11.26. 12:57 B à la Brown

Megújul az egri Buttler-ház

a hírt persze mindenki tudja, meg ugye nem lehet nem észrevenni:). szándékom csak egy pillanatkép, hogy 2009. november 26-án délelőtt így nézett ki eger egyik különleges műemléke.

breaking: miután élesítettem a posztot, NickeADeón kommentjére és kérésére álljon hát itt a ház rövid története:

 

A Kossuth utca 26-os számú Buttler-ház Eger egy igen nevezetes épülete. Történetét kezdjük ott, hogy tisztázzuk egy kicsit a Buttler-család szövevényes történetét: Báró Buttler János József ezredessel, egri várparancsnokkal kezdődik a történet, aki gyermektelen volt, ezért örökbefogadta unokaöccsét, Buttler János Lajost, a tulajdonképpeni családalapítót, aki 1714-ben grófi rangot nyert, de már előtte, 1711-ben megvette a helyi kamarai prefektustól a beszédünk tárgyát képező házat. Neki volt egy gyereke, bizonyos Buttler Gábor, akinek két felesége is volt. Az elsőtől 14 gyermeke született, a másodiktól, Nagy Borbálától, egy csizmadiamester özvegyétől viszont egy sem. A dolog pikantériája, hogy mind a 14 gyermek utód nélkül halt meg. A 14 gyerek közül a tizenharmadikot (majdnem a legkisebb) Jánosnak hívták, aki 1792. február 5-én, 19 éves korában házasságot kötött Dőry Katalinnal, Girincsen, a Dőryek birtokán. Rosszul tette. Három év múlva már a kassai szentszék ítélete alapján ágytól-asztaltól elválasztattak, János pedig fizethette feleségének a tartásdíjat 35 éven át! Buttler, hogy a tartásdíjtól és gyermektelen feleségétől szabaduljon, 58 évesen indította meg házassága felbontására irányuló perét, de sikertelenül. Ezért vagyonát jótékony célokra áldozta, 1845-ben halt meg. Jánosból aztán később Mikszáth Kálmán csinált országos hírű regényhőst, amikor megírta a Különös házasság című regényét. A kutatók szerint a regény nem játszódik itt, a hagyomány szerint viszont igen. Hogy az igazság mi, mindegy is, a lényeg, hogy jó a regény…
A város egyik legrégibb háza a Buttlerek után katonai laktanya lett 1835-től 1887-ig, aztán volt benne siketnéma intézet, internátus a második világháború idején pedig menekült lengyel tisztek szálláshelye is, 1949-től 1957-ig pedig ez volt az egri városi múzeum (hivatalos nevén Heves – Egri Múzeum, majd Dobó István Múzeum) épülete, mely innen költözött fel 1958-ban a várba. A múzeum után diák turistaszállónak használták a Buttler-házat az 1980-as évek végéig, bő húsz éve pedig már üresen áll…

 

 

1 komment

Címkék: eger buttler ház


A bejegyzés trackback címe:

https://belabarna.blog.hu/api/trackback/id/tr131553779

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

NickelADeón 2009.11.26. 14:46:15

A ház rövid történetét nem írod meg ide? Mint irodalom- és helytörténeti érdekességet?
süti beállítások módosítása